Könsskiftet i samhällsmakten är en berättelse om den omvälvande utveckling som har skett av jämställdheten i Sverige. Författarna tar oss med på en 125 år lång tidsresa och skildrar arbetsmarknadsförändringar, opinioner och politiska reformer. Med hjälp av omfattande empiri undersöker Bengt-Göran Emtinger och Claes Stråth hur andelen kvinnor och män i maktpositioner har förändrats. Boken visar att kvinnor sedan början på 2000-talet dominerar inom ett stort antal maktpositioner i samhället.
Bengt Göran Emtinger har lång erfarenhet som samhällsanalytiker och utredare. Han har haft regeringsuppdrag vid Socialstyrelsen, varit rapportförfattare och projektledare vid SKR och Region Östergötland.
Claes Stråth har omfattande erfarenhet av utrednings- och förhandlingsarbete, bland annat regeringsuppdrag som huvudsekreterare i en parlamentarisk kommitté, flera uppdrag som särskild utredare och förhandlingsledare samt som generaldirektör vid Medlingsinstitutet.