Rakel är medelålders och nyligen frånskild efter att hennes före detta man har träffat en ny kvinna med ett pärlande skratt. Hon har tvingats lämna livet som villaperson och blivit en radhusmänniska. När hon ska gräva upp en rabatt i sin lilla trädgård upptäcker hon en lucka i marken. Genom luckan kommer man till en trappa som leder rätt ner i helvetet och Rakels liv att förändras för alltid.
I Klippkort till Helvetet lyfter Erlend frågor om gott och ont och meningen med livet på sitt säregna, naivistiska och alltid lika underhållande sätt. Boken fick ett varmt mottagande av både läsare och kritiker i hemlandet Norge.
Erlend Loe är en kritikerrosad och prisbelönt författare. Han debuterade 1993 med Blåst (Tatt av kvinnen) och fick sitt stora genombrott några år senare med Naiv. Super.