Av författaren till succéromanen Allt det blå på himlen
»Mélissa Da Costa har blivit en riktig favoritförfattare som inte skyr för något.« Bibbloagneta
»Vilken makalöst stark läsupplevelse det här var.« Boksann
»En oändligt vacker historia.« Emilies bokhylla
»Om du undrar vad vi gör här, långt från männen, så ska jag säga dig: vi vakar över vårt lilla universum, vi vakar över varandra. Det är vad kvinnorna vid världens ände gör...«
Längst ner på Nya Zeelands sydspets, i den isolerade regionen Catlins vilda och orörda natur, lever Autumn och hennes dotter Milly. I denna sista utpost före Sydpolen driver de campingen Mutunga o te ao, maori för »världens ände«.
Autumn och Milly är ett oskiljaktigt par – tills Flore anländer, en ung kvinna från Paris på desperat jakt efter försoning. Tyngda av det förflutna men samtidigt burna av vindarna och de maoriska legenderna lär sig de tre kvinnorna – trots alla utmaningar de ställs inför – att mötas, förlåta och älska.
I översättning av Evelina Ivarsson.
MÉLISSA DA COSTA [f. 1990] är en fransk författare, vars debutroman Allt det blå på himlen blev en enorm succé med över 1 miljon sålda exemplar och gjorde henne till Frankrikes bäst säljande författare. Även den efterföljande Dagarna som följde blev en internationell bästsäljare. Kvinnorna vid världens ände är den tredje av Mélissa Da Costas romaner som kommer ut på svenska, en oförglömlig resa genom hisnande landskap, med starka kvinnliga karaktärer som både inspirerar och berör.
»Det här är en sådan bok som får ta plats, både medan man läser och efter att man har läst ut den sista sidan.« Lollos bokhörna
»Det här är en lågmält berättad roman att läsa i lugnt tempo för att njuta av välskrivna karaktärer med djup, naturskildringar som väcker reslust och vackra maoriska legender.« Boktoken